Piektdien, 29. martā, RISEBA Arhitektūras un mediju centrā H2O 6 norisinājās ikgadējā LANĪDA nekustamo īpašumu konference, kurā tika pārrunātas vairākas aktualitātes, tostarp jaunais īres likums, datu aizsardzības regula, inovācijas mājokļu pārdošanā, biroju un komerctelpu nomā. Plaša paneļdiskusija tika veltīta kopdarba jeb coworking biroju telpu tendencei, meklējot atbildes uz jautājumiem – vai tas ir jauns trends īpašuma tirgū un kāda izaugsme tiek prognozēta.
Paneļdiskusiju vadīja nekustamo īpašumu konsultāciju un pakalpojumu uzņēmuma Colliers International asociētā direktore Jevgeņija Gricenko. Paneļdiskusijā tika apspriesti šādi jautājumi: Eiropas galvaspilsētās elastīgas darba vietas jau tagad aizņem līdz 5 % no profesionālā biroju piedāvājuma. Eksperti prognozē, ka šis skaitlis varētu pieaugt līdz 10 % un vairāk. Cik lielu % no kopējā profesionālā biroju piedāvājuma aizņems elastīgas darba vietas Baltijas valstīs pēc 5 gadiem?
Nomnieki arvien vairāk izvēlas nomāt darbavietas kopdarba telpās. Kādas ir kopdarba biroju priekšrocības, salīdzinot ar standarta birojiem?
Paaudzes Y jeb mileniāļu (millenials) darbinieku īpatsvars līdz 2025. gadam pasaulē paaugstināsies līdz 75 %. Kā tas atspoguļosies uz biroju iekārtošanas principiem? Vai pieprasījums pēc kopdarba telpām pieaugs?
Paneļdiskusijā piedalījās pilna servisa biroju Regus un Spaces vadītāja Baltijā Jekaterīna Kosmačeva, kopdarba telpu “Teikums” valdes locekle Līga Ansone, Global Consulting partneris Rinalds Trukšs un organizāciju psihologs, personāla vadības konsultants un treneris Uldis Pāvuls.
Jau pirms paneļdiskusijas skaļi tika apriests, ko nozīmē coworking. Colliers International analītiķe Agija Vērdiņa definēja, ka tās ir profesionāli aprīkotas biroja telpas, kurās ir pieejami visi pakalpojumi, ko spējam iedomāties, piemēram, biroja tehnika, kā printeris, kopētājs, garda kafija, telpu uzkopšana, virtuve utt. Un telpu nomniekam ir iespēja turp doties tieši tad, kad nepieciešams, un izmantot telpas tādā sastāvā un laikos, kad tas ir nepieciešams – telpas pilnībā iespējams pielāgot to nomniekam.
Jekaterīna Kosmačeva komentē: “Ir neliels apjukums ar šiem jēdzieniem. Kopdarba telpās nav tikai atvērta tipa plānojums, kurā salikti galdi. Regus biroju koncepts ir pilna servisa birojs jeb elastīgs birojs. Un pieprasījums pēc šāda veida birojiem aug. Paredzam, ka pasaulē 2030. gadā jau 30 % no biroju kopplatībām varētu būt kopdarba telpas.”
Savukārt Rinalds Trukšs uzskaita, kāpēc Global Cosulting devis priekšroku kopdarba telpām: “Pārstāvot mazu biznesu ar 10 darbiniekiem, ir svarīgi, ka uzņēmuma vadītājs var pildīt uzņēmumam noderīgas funkcijas, nevis rūpēties par saplīsušu kafijas aparātu un tamlīdzīgām lietām, kuru saraksts ir ļoti garš. Pilna servisa birojā nav jādomā par biroja tehniskajām un saimnieciskajām lietām. Pasaulei mainoties, šādas darba vietas sāk kļūt pievilcīgākas. Kā arī šāds birojs mums ir lētāks, mūsu gadījumā pat 2,5 reizes lētāk, kā iepriekš ar biroju Klusajā centrā.”
Organizāciju psihologs Uldis Pāvuls papildina: “Svarīgi arī izvērtēt, kāda veida kopdarba telpas nepieciešamas – slēgtās vai atvērtās. Tas atkarīgs no darbinieku segmenta. Piemēram, grāmatvedim ērtāks būs slēgts birojs.”
Līgai Ansonei papildinot coworking definīciju ar to, ka tā ir pakalpojuma sniegšana nevis telpu noma, arī Jekaterīna Kosmačeva pievieno: “Tas absolūti ir apkalpošanas bizness, un mūsu uzdevums ir panākt, lai katra diena darbā būtu izcila un klients būtu apmierināts. Lai darbinieks var koncentrēties uz savu biznesu un lai uzņēmumam būtu iespējas paplašināties, samazināties, pārcelties uz citu valsti pavisam vienkārši. Kā arī, lai šīs telpas būtu tuvāk katram lietotājam, lai nebūtu, katru dienu braucot uz centru, jānonāk sastrēgumā. Lai viss būtu maksimāli pielāgots klientu vajadzībām!”
Paneļdiskusijas noslēgumā eksperti arī dalās ar pieredzēm, ka pat pasaulē lielākie uzņēmumi izvēlas kopdarba telpas, kas liecina, ka tas ir efektīvs risinājums darba ikdienā!
Uzzini vairāk par kopdarba telpām Regus šeit: https://www.regus.lv