Nedrošu paroļu dēļ katru dienu tiek uzlauzti 300 000 kontu

Katru dienu pasaulē nedrošu paroļu dēļ tiek uzlauzti aptuveni 300 000 cilvēku digitālie profili, bet joprojām, jau septīto gadu saglabājot nemainīgu līderpozīciju, populārākā parole ir “123456”, atklāj SplashData veiktais pētījums. Atzīmējot Paroļu dienu, kas ir 2. maijā, Samsung apkopojis ierastākās kļūdas paroles izvēlē, ko cilvēki mēdz pieļaut, un ieteikumus drošu paroļu izveidei.

Paroles veidošanas kļūdas

Tā pati parole, bet cits profils: Virdžīnijas tehniskās augstskolas datorzinātnes pētījums atklāj, ka 38% cilvēku izmanto vienu un to pašu paroli dažādiem digitālajiem profiliem.

Parole ar nelielu atšķirību: 21% parasti izmanto vienu paroli, reģistrējoties jaunos portālos. Brīdī, kad ir pienācis laiks mainīt paroli, tajā tiek izmainīta tikai maza detaļa.

Regulārās paroles: Pētījums atklāj, ka cilvēki izmanto “pastaigu paroli”, piemēram, “qwerty” vai “123456”. Tās ir paroles, kurās tiek izmantotas plaši pazīstamas burtu un ciparu kombinācijas.

Personīga informācija parolē: Nereti tiek izvēlētas paroles, ko veido savs vai tuvinieka vārds un kāds jubilejas gads.

“Būtiska mūsu dzīves daļa šobrīd atrodas telefonā – saziņa ar tuviniekiem, draugiem un kolēģiem, fotogrāfijas, bankas maksājumi un cita informācija, kuras nonākšana svešās rokās būtu ļoti nepatīkama. Neraugoties uz to, piektdaļa Latvijas iedzīvotāju joprojām neizmanto pilnīgi nekādu telefona aizsardzības metodi ”, norāda Samsung Electronics Baltics tirdzniecības vadītājs Māris Ķikāns. “Samsung viedtālruņos aizsardzību nodrošina mikročipa līmenī iestrādātā drošības platforma Knox, tomēr cilvēka rīcībai joprojām ir izšķiroša nozīme. Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā pasargāt datus savā ierīcē, ir drošas paroles izveide.”

Kā izveidot droši paroli?

Parole kā kods: Droša un viegli iegaumējama parole izveidojama, pārvēršot jums zināmu frāzi par kodu, piemēram, “man ir divi kaķi un māsa Anna” ir iespējams pārveidot par paroli: “Mi2kumA”. Ir iespējams arī kombinācijās izmantot burtu nomainīšanu pret cipariem, piemēram, frāze “manu suni sauc Reksis” varētu tikt pārveidota kā “MssR3ksi5”.

Parole bez emocijām: Lai gan paroles ar emocionālu piesaisti ir viegli atcerēties, ieteicams izveidot neitrālu paroli ar ikdienišķu informāciju. Īpaši ieteicams izvairīties parolēs izmantot tikai vārdus kombinācijā ar svarīgiem datumiem – tos iespējams uzlauzt pat bez īpašām programmām.

Parole tikai sev: Kad ir izdevies izveidot spēcīgu paroli, ieteicams to saglabāt tikai sev – neteikt citiem, nepierakstīt viedierīcēs vai uz lapiņas. Ja tomēr nepieciešams to piefiksēt, svarīgi to darīt vietā un veidā, kas citām personām nav viegli atrodama un saprotama. Piemēram, PIN kodu var ierakstīt telefonā ar izdomātu personas vārdu, kura telefona numura pēdējie cipari būs kods.

Pievienot komentāru