Volkswagen tika izstrādājuši sistēmu, kas spēja noteikt to, vai transportlīdzeklis tiek pārbaudīts uz izmešu skaitu. Ja transportlīdzeklis noteica, ka tas tiek pārbaudīts, speciāli izstrādāta programmatūra kontrolēja to, ka auto sāk otrreizēji izmantot daļu no izmešu gāzēm.
Savukārt, parastas braukšanas laikā, šī sistēma tika atslēgta ar nolūku ietaupīt degvielu un palielināt automobīļa paātrinājumu un dzītspēju. Šīs blēdīgās sistēmas ieviešanas rezultātā pārbaužu laikā tika uzrādīts, ka transportlīdzekļi izdala krietni mazāk slāpekļa oksīda – bīstama piesārņotāja, kura dēļ rodas elpceļu slimības, kā piemēram bronhīts un emfizēma.
Pārbaude, kuras rezultātā konstatēts, ka Volkswagen transportlīdzekļi pārkāpj pieļauto izmešu normu līdz pat 40 reizēm notika 2014. gada maijā. Šī skandāla dēļ, Volkswagen ir spiests atpirkt un kompensēt vairākus auto modeļus, kurus ražojis laika posmā no 2009 līdz 2015. gadam.
Kompensējamo vienību skaits kopumā sastāda aptuveni 500 tūkstošus automobīļu ASV ietvaros vien. Tiek spriests, ka kopsummā Volkswagen varētu nākties atpirkt līdz pat 11 miljoniem auto vienību tad, kad tiks pārbaudīti arī starptautiskie modeļi.
Šobrīd Volkswagen ir piekritis iztērēt veselus 14,7 miljardus ASV dolāru, lai atpirktu nepieļaujamos auto no to īpašniekiem, kompensētu tiem nodarīto kaitējumu un veicinātu elektriskās infrastruktūras attīstību.
Volkswagen tiesas prāvas rezultātā ir jāatpērk vai jāsalabo vismaz 85% no 482 tūkstošiem automobīļu līdz 2019. gada jūnijam, ja autoražotājs nevēlās, lai tam piespriestu papildus sodus. Ņemot vērā, ka pašlaik vēl nav zināms, kā Volkswagen varētu labot visu šo viņu izraisīto ķezu, tiem iespējams nāksies atpakaļ iegādātos transportlīdzekļus iznīcināt.