Vai viss šis spēs pastāvēt bez Eklstona?
Tas ir modelis, ko 85 gadus vecais, nu jau bijušais F1 īpašnieks, ir izveidojis, kā rezultātā atbilde paliek nezināma. Viņš jūtas ļoti ērti gan ar prezidentiem un premjerministri, gan ar komandu priekšniekiem, kas arī ir ļāvis viņam būt apbrīnojamam biznesa darījumu veicējam. Bet viņa dzelzs spīles šajā sportā pēdējo 10 gadu laika ir to novājinājušas.
Viņš nav spējis noturēt komandas ierindā, kā viņš un Makss Moslijs, bijušais FIA prezidents, reiz būtu. Pēdējo divu gadu laikā lielie ražotāji, Mercedes, Ferrari, un zināmā mērā Renault, ir iespieduši viņu stūrī.
Vai šis valdīšanas modelis turpināsies arī pēc Eklstona?
Mazs ticams. Pāreja uz maksas TV jau kaitē Formulai Viens, un tas tā nevar turpināties. Jauno mediju popularitātes kāpums ir neapturams – Eklstons ir ļoti skeptiski noskaņots attiecībā uz sociālo mediju – un vēl pirms neilga laika viņš gatavojās bēgt no valstīm visā pasaulē kas nebija gatavas tērēt miljonus sacīkšu organizēšanai.
Vai F1 var palielināt savu vērtību nākotnē
Tam jābūt racionālajām izskaidrojumam kāpēc tāds amerikāņu magnāts, kā Džons Malouns vispār bija ieinteresēts F1 iegādē. Priekš Liberty, F1 būs satura platforma, bet tas ir arī būs veids, kā pelnīt naudu. Daudzi ceru, ka Liberty pacels sportu uz augšu, pieejot amerikāņu auditorijai ar daudz lielāku entuziasmu nekā jebkad agrāk. Bet ko viņi patiesībā dara ar Formulu Viens – un Eklstions pats – joprojām ir lielais nezināmais.