No transportlīdzekļu veidiem, lidmašīnas viennozīmīgi ir vieni no ērtākajiem masu transportlīdzekļiem, ar kuriem var šķērsot diezgan lielus attālumus ievērojami ātrāk, nekā ar citiem transporta veidiem. Taču, pat ļoti uzstājīgi meklējot, pašlaik nav tikusi izstrādāta neviena hibrīda tipa vai elektriskā lidmašīna. Taču, ja NASA iecere izdosies, tad drīzumā tas varētu mainīties!
Par iemeslu tam kalpo tas, ka ASV valdība nesen paziņoja par to, ka tās kosmosa izpētes un tehnoloģiju centrs dibinās jaunu sektoru – NASA Elektrisko Lidaparātu Testēšanas sadaļu. Tur arī inženieri tiks nodarbināti ar elektrisko lidaparātu dizainu, izstrādi un pārbaudi ar nolūku radīt lidmašīnas, kuras tiks darbinātas ar elektroenerģiju. Nākotnē debesis vairs iespējams nerotās lidmašīnu dzinēju patērētās degvielas izmešu atsātās svītras.
Tātad NASA ir oficiāli ķērušies klāt mērķim izstrādāt elektriskos dzinējus, kas būtu pietiekami jaudīgi, lai pārvarētu gravitācijas spēkus. Viennozīmīgi, tas noteikti nav viegls uzdevums. Izstrādes process joprojām ir sākotnējā stadijā, tādēļ sagaidīt to, ka jūs drīzumā varētu lidot Boeing lidmašīnā, kuru darbinātu elektriskais dzinējs, nevajadzētu.
Taču ir zināms tas, ka NASA veica pirmos testus pagājušajā septembrī, kurā tika pārbaudīta 600 voltu elektriskās jaudas sistēma, kas bija pietiekami liela un spēcīga, lai darbinātu lidaparātu, ar kuru varētu pārvietoties viena vai divas personas.
Pēc Doktora Rodžera Daisona – NASA hibrīdu gāzes izstrādes un pētniecības sektora vadītāja – apgalvojumiem:
Lielās aviokompānijas savstarpēji jau sacenšās lai samazinātu izmešu skaitu, degvielas patēriņu, trokšņa līmeni un lidaparātu uzturēšanas līdzekļus, tādēļ ir sagaidāms, ka daudzas no šīm aviokompānijām pāries uz lidaparātiem, kas izmantos elektroenerģiju
Mēs ceram panākt to, lai elektriskie dzinēji ir produktīvāki, taču ar mazāku svaru. Nākamgad mēs ķersimies klāt motoru izmēru modificēšanai un tad pēcāk izmantosim izstrādāto tehnoloģiju, lai pārbaudītu kā tā darbosies, ja nepieciešamais enerģijas patēriņš būs lielāks.
Pagaidām projekts ir tikai sākotnejā stadijā, tādēļ nepieciešama diezgan pamatīga pacietība. Kādreiz nākotnē mēs piedzīvosim sistēmu, kas spēs uzražot vairāk nekā 20 megavatus elektroenerģijas, kas ir masīvais elektroenerģijas daudzums, kas nepieciešams, lai darbinātu tādu milzu lidaparātu, kas paredzēts lielam pasažieru skaitam kā Boeing 747.
Apdomāsim šo uz mirkli. Vēl pirms 30 gadiem, idejas par elektriskajiem auto vienkārši netika ņemtas vērā un tika norakstītas kā parādība, kura eksistētu tikai futūristiskās fikcijas darbos. Tagadnē mēs jau varam saskarties ar to, ka elektriskie auto tiek izstrādāti un tehnoloģiskā attīstība iegūst arvien lielāku paātrinājumu. Iespējams, ka 30 gadus no šodienas cilvēki pārvietosies elektriskajās lidmašīnās, kuras nepiesārņos vidi!