Aknas ir viens no svarīgākajiem orgāniem mūsu ķermenī, kas piedalās dažādos attīrīšanas procesos. Tās ne tikai attīra organismu no indīgām vielām, bet veic arī daudzus citus fundamentāli svarīgus procesus (noārda hormonus un medikamentus, izstrādā žulti u.c.) Pirmais signāls, ka ar aknām kaut kas nav kārtībā ir saskatāms ar neapbruņotu aci: tā ir problemātiska āda. Tā var kļūt dzeltena, taukaināka un klāta ar izsitumiem.
Viens no svarīgākajiem aknu veselības faktoriem un principiem ir pareizs un veselīgs uzturs. Lūk, ieteikumi, kas garantē pilnvērtīgu aknu darbību:
- Obligāti brokastojiet – centieties nekad neizlaist šo ēdienreizi, jo pretējā gadījumā cieš gremošanas trakts un tiek iedragāti vielmaiņas procesi.
- Kaitīgas uzkodas – šad un tad grēko ikviens, tomēr, ja čipsi, hamburgeru un saldumi kļūst par ikdienas neatņemamu sastāvdaļu, tad mēs nodarām lielu kaitējumu organismam.
- Vakariņojiet kā minimums divas stundas pirms miega.
- Fiziskās aktivitātes ir īpaši ieteicamas – skriešana, pastaiga, peldēšana u.c.
- Ūdens lietošana. Vislabāk, ja ūdens dzeršanā jūs izveidojat rutīnu.
Lai aizsargātu šo orgānu no nelieliem “grēciņiem” un pasargātu no iespējamām problēmām, uzturā iekļaujiet 5 pārtikas grupas:
1. Dārzeņi
Jo īpaši aknas mīl:
- kāpostus (brokoļus, briseles kāpostus, galviņkāpostus utt.);
- bietes;
- burkānus;
- ķirbjus.
Visu veidu kāposti satur antioksidantus, kas nomāc iekaisuma procesus ķermeņa šūnās. Kāposti bagātīgi satur šķiedrvielas, kas īpaši labvēlīgi ietekmē zarnu labos mikroorganismus, kas atbild par imunitāti. Sarkanās un oranžās krāsas dārzeņi ir piesātināti ar karotinoīdiem – spēcīgiem pretvēža antioksidantiem.
2. Augļi
Aknas mīl vienkāršākos augļus, kas nopērkami jebkurā veikalā:
- ābolus;
- bumbierus;
- avokado;
- banānus;
- citrusaugļus (apelsīnus, mandarīnus, greipfrūtus).
Viens no vērtīgākajiem augļiem aknu darbības veicināšanai ir avokado. Tas satur ārkārtīgi vērtīgas taukskābju kombinācijas, kas palīdz regulēt tauku metabolismu un samazina aknu slodzi.
3. Rieksti
Izvēlieties jebkurus riekstus, vai arī tos, kas jums garšo vislabāk: valriekstus, mandeles, pekanriekstus utt. Visi rieksti satur nepiesātinātās taukskābes, kas veicina šūnu atjaunošanos, un E vitamīnu ar antioksidantu darbību. Vislabāk, ja riekstus ēdīsiet kā veselīgu un sātīgu uzkodu starp ēdienreizēm.
4. Zaļumi
Ikdienas uzturā zaļumi var būt patiešām daudz. Vidējā norma parasti ir 300 – 500 grami, un ķermenis no tā tikai iegūs. Vispopulārākie būs pētersīļi, dilles, neitrālie salāti, pikantā rukola utt. Esiet uzmanīgi ar spinātiem un skābenēm, jo tajos esošās skābes lielos daudzumos aknām nebūs piemērotas.
5. Saldumi
Aknas, tāpat kā smadzenes, mīl glikozi. Tā palīdz intensīvas slodzes laikā radīt enerģiju. Ne visi saldumi ir vienlīdz labi, nav ieteicams saldumus, kas satur transtaukskābes, bet dabiskie glikozes avoti ir vēlami:
- rozīnes
- dateles
- žāvētas aprikozes
- augļu konfektes
- medus.
Medu vajag lietot mazos daudzumos, bet tas satur cukurus, kas ātri uzsūcas asinīs, kā arī fermentus, kas paātrina gremošanas procesus un samazina slodzi uz orgāniem.
Tāpat, lai uzlabotu aknu darbību, var iekļaut liesu pienu un biezpienu, dabīgu jogurtu, jūras veltes, truša un tītara gaļu, kā arī augsti spiestās eļļas: linsēklu, sezama, olīvu.
[…] Lasi arī: 5 pārtikas grupas, kuras mīl mūsu aknas […]
[…] Lasi arī: 5 pārtikas grupas, kuras mīl mūsu aknas […]
[…] Arī svarīgi: 5 pārtikas grupas, kuras mīl mūsu aknas! SPIED ŠEIT, lai lasītu tālāk! […]